Unable to create /cache/mod_novasfh/sfh_56.xml configuration file.
Click here for more information.
Please update your Flash Player to view content.
Español

Cicle B- Divendres Sant

Imatge relacionadaLa Paraula

Evangeli Jn 18,1-19,42

....Van prendre a Jesús, i ell, carregant amb la creu, va sortir al lloc anomenat "de la Calavera" (que en hebreu es diu Gòlgota), on el van crucificar; i amb ell a altres dos, una a cada costat, i al mig, Jesús. I Pilat va escriure un rètol i el va posar damunt de la creu; en ell estava escrit: "Jesús el Natzarè, el Rei dels Jueus". Van llegir el rètols molt jueus, perquè era a prop el lloc on van  crucificar a Jesús i estava escrit en hebreu, llatí i grec. Llavors els sums sacerdots dels jueus li van dir a Pilat: No escriguis "El rei dels jueus", sinó aquest diu: Sóc rei dels jueus". Pilat els va contestar: - L'escrit, escrit està. Els soldats, quan van crucificar a Jesús, van agafar la seva roba, fent quatre parts, una per a cada soldat, i van apartar la túnica. Era una túnica sense costura, teixida tota d'una peça de dalt a baix. I es van dir: - No l'esquincem, sinó tirem a sorts a veure a qui li toca. Així es va complir l'Escriptura: "Es van repartir les meves robes i jugar- meva túnica". Això van fer els soldats. Al costat de la creu de Jesús estaven la seva mare, la germana de la seva mare María la de Cleofàs i María la Magdalena. Jesús, en veure a la seva mare i a prop al deixeble que tant estimava, va dir a la seva mare: - Dona, aquí tens al teu fill. Després va dir al deixeble: - Aquí tens a la teva mare. I des d'aquella hora, el deixeble la va rebre a casa seva. Després d'això, sabent Jesús que tot havia arribat al seu final, perquè es complís l'Escriptura va dir: - Tinc set. Hi havia allí un gerro ple de vinagre. I, subjectant una esponja xopada en vinagre a una canya d'hisop, la hi van acostar a la boca. Jesús, quan va prendre el vinagre, va dir: - Està complert. I, inclinant el cap, va lliurar l'esperit.....

Explicació

El Divendres Sant recordem la Passió de Crist, ho van fer presoner, interrogat, pegat, condemnat a mort, i després li van crucificar.

Gest del dia

Avui podem fer algun sacrifici personal, no veure els dibuixos que ens agraden, no menjar xuxes, anar a visitar alguna persona que estigui sola…

I després podem anar amb la família a l'Eucaristia que es celebrarà en la nostra parròquia. Per a participar en la litúrgia d'adoració a la creu. Per a acompanyar a Jesús en la creu.

També si és possible podem fer el viacrucis si es fa en la nostra parròquia o ciutat.


Enllaç: https://www.youtube.com/watch?v=ta0L4GAIV0g

Pregària

Senyor gràcies,

per estimar-nos fins a lliurar la teva vida per nosaltres,

ensenya'ns a ser justos, a estimar al nostre proïsme,

a practicar la misericòrdia, a no tenir por,

a no ser incoherent amb el que faig i dic.

Ajuda'ns a ser com Tu..

Juguem